WODA

Woda jest powszechnym rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych, stanowi środek transportu wewnątrzustrojowego, np. produktów przemiany materii, substancji odżywczych, hormonów, enzymów. Reguluje temperaturę. Stanowi płynne środowisko niezbędne do usuwania końcowych produktów przemiany materii.

Woda stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej, 60–70% limfy, 95% osocza krwi, 90% liści, owoców, 20% kości, 10% szkliwa zębów, tkanki tłuszczowej.

Woda znajduje się w każdej komórce i narządzie. Pomaga m.in. utrzymywać stałą temperaturę ciała, transportować składniki odżywcze i produkty przemiany materii, nawilża skórę, „naoliwia" stawy. Organizm przeciętnego człowieka zużywa około 2,3 litra wody dziennie. Wydalamy ją z wydychanym powietrzem, z moczem i potem.

Zaleca się przyjmowanie każdego dnia mężczyznom  ok 3,5-3,9  litra wody, a kobietom - 2,5-2,9 litra. Na ilość tę składają się jednak nie tylko napoje, ale i wodę zawartą w pożywieniu. Różne pokarmy zawierają różną jej ilość - jabłko to w 84% woda, banan w 74%, brokuły w 91%. Nawet produkty spożywcze, o których nie pomyślisz jako o źródle wody, zawierają jej pewne ilości, np. bajgiel składa się z niej w 33% , wołowina w 56%, a żółty ser w ok. 40%. Ostatecznie to ile wody powinniśmy wypijać dziennie jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Wpływ na to mają takie czynniki jak wiek, płeć, masa ciała, struktura składu ciała ale także pogoda czy też rodzaj aktywności człowieka.


Woda w sporcie

Jeszcze w 1969 roku odradzano atletom przyjmowanie płynów w czasie wysiłku, gdyż bano się, że może ono wywołać problemy żołądkowe, albo pogorszyć osiągane wyniki! Obecnie na temat nawadniania wiemy już bardzo dużo. Podczas ćwiczeń fizycznych po wodę należy sięgać co około 20 minut i wypijać za każdym razem 0,2-0,4 litra. Nie ma jednak jednej zasady, która sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju treningu i każdego człowieka. Bardziej intensywny wysiłek wymagać może częstszego nawadniania, a spokojne ćwiczenia zdecydowanie rzadszego. Dobrym pomysłem jest też wypicie około 400 ml wody na dwie godziny przed wysiłkiem. Warto jednak pamiętać, że wodę można przedawkować. Wypicie dużej ilości płynu w krótkim czasie może być niebezpieczne. Do objawów przedawkowania wody należą obrzęki, złe samopoczucie, torsje. Nadmiar płynu obniża stężenie sodu we krwi, które może skutkować obniżoną zdolnością do wykonywania wysiłku fizycznego, bólami głowy, dezorientacją, a nawet śpiączką. Zaleca się aby w czasie długo trwającego, wyczerpującego wysiłku fizycznego nie pić więcej niż 0,9-1,0 l wody.


Woda czy napoje dla sportowców?

Zwykle woda wystarczy do nawodnienia organizmu osoby prowadzącej aktywny tryb życia. Jednak w przypadku długotrwałego, intensywnego wysiłku lepsze mogą okazać się napoje specjalistyczne - z dodatkiem elektrolitów, przede wszystkim sodu i potasu. Zawarte w takich napojach węglowodany są źródłem energii dla pracujących mięśni. Jeśli mięśnie pracują rzeczywiście długo i mocno, zastrzyk energii pomoże im kontynuować wysiłek.

W przypadku dzieci woda to najlepsze rozwiązanie, ponieważ zawarte w napoju cukry negatywnie wpływaja na szkliwo zębów a poza tym mogą zamienić się w tłuszcz.