SUBIEKTYWNY PROSALUTEMRANKING
ARGENTYNA - CHORWACJA 0:3 (0:0)

21 czerwiec, 20.00
2 kolejka fazy grupowej, grupa D

Sensacja? Biorąc pod uwagę postawę obu drużyn w meczach otwarcia absolutnie nie. Mądrze grająca, świetnie zbalansowana we wszystkich formacjach, grająca z pasją i zaangażowaniem Chorwacja wydaje się być kandydatem do strefy medalowej rosyjskich mistrzostw. Charakter, pazur, wyszkolenie techniczne, brak pozorowania gry, walka na karzdym metrze - taką piłkę chce się oglądać.
HRVATSKA NAPRIJED!!!
PORTUGALIA - HISZPANIA 3:3 (2:1)

15 czerwiec, 20.00
1 kolejka fazy grupowej, grupa B

Fantastyczny mecz, w którym Cristiano Ronaldo przeciwstawił swoją zabójczą skuteczność hiszpańskiej "tiki-tace". To nie był mecz jednego bohatera, ale to właśnie CR7 otworzył wynik meczu, strzelił gola "do sztni" wyprowadzając Portugalię na 2:1 by ostatecznie uratować jeden punkt perfekcyjnie wykonując rzut wolny w 88 minucie.
KOLUMBIA - JAPONIA 1:2 (1:1)

19 czerwiec, 14.00
1 kolejka fazy grupowej, grupa H

Mecz rozpoczęli z wielkim impetem Japończycy, których szrże już w 3 minucie zakończyły się czerwoną kartką dla kolumijskiego pomocnika. Rzut karny za zagranie ręką w polu karnym Sancheza na pierwszą bramkę zamienił Kagawa. I wówczas gdy wydawało się, że kolejne bramki dla Japończyków są tylko kwestią czasu inicjatywę przejęli grający w dziesiątkę Kolumbijczycy. W 39 minucie ewidentny błąd popełnił arbiter przyznając Kolumbijczykom rzut wolny przed polem karnym japońskiej drużyny. Quintero popisał się nietypowym strzałem po ziemi w krótki róg, a piłka przechodząca pod wysakującym w murze Japończykiem wpadłado bramki mijając linię bramkową o zaledwie kilka centymetrów.
W drugiej połowie Japończycy z każdą minutą coraz badziej przejmowała inicjatywę, a Kolumbijczycy wyraźnie opadali z sił. Od 60 minuty raz po raz gorąco było w kolumbijskim polu karnym. Efekt przyszedł w 73 minucie kiedy Osako strzałem głową wyprowadził Samurajów na prowadzenie. W odpowiedzi groźny strzał Jamesa Rodrigeza z ok 8 m zablokował japoński obrońca.
Tylko na tyle stać było tego dnia Kolumbijczyków i faworyt grupy niespodziewanie przegrał w meczu otwarcia.
NIEMCY - MEKSYK 0:1 (0:1)

17 czerwiec, 17.00
1 kolejka fazy grupowej, grupa F

Aktualni mistrzowie świata zostali pokonani przez niezwykle zdeterminowany Meksyk. Niemcy pokazali wprawdzie większą kulturę gry, ale poziomem determinacji i zaangażowania wyraźnie ustępowali rywalom. Porażka mistrzów świata to pierwsza sensacja rosyjskiego Mundialu. Magazyn "Kicker" przypomina, że Niemcy po raz ostatni nie wygrali pierwszego meczu na mistrzostwach świata 1986 roku w Meksyku.

BEDNAREK NA KŁOPOTY !!!

"Bednarek na kłopoty, ma zawsze środek złoty" - chciałoby się zaśpiewać po ostatnim meczu Mundialu z udziałem Polaków. Ten młody obrońca, który w bieżącym roku przebojem wdziera na szczyty światoej piłki wyrasta na najaśnieszą postać w reprezentacji biało-czerwonych. W 59 minucie meczu z Japonią skutecznie wykończył znakomite dośrodkowanie z rzutu wolnego Rafała Kurzawy i zapewnił zwycięstwo w kolejnym meczu "o honor" naszej drużyny.
Uśmiech przez łzy to chyba najlepsze podsumowanie występu naszych "orłów" w Rosji. Porażka z Senegalem jeszcze długo będzie się im odbijać czkawką. Jednak trzeba iść naprzód, a "to co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oby tak było. Przed nami mecze w Lidze Narodów i kolejne eliminacje - tym razem do Mistrzostw Europy. Mistrzostw rozgrywanych w zupełnie nowym formacie, ponieważ mistrzostwa zostaną zorganizowane w 12 miastach w 12 państwach. Eliminacje do Euro 2020 będą odbywać się od marca 2019 r. do marca 2020 r. Weźmie w nich udział 55 reprezentacji narodowych, walczących o 20 miejsc w turnieju. 4 miejsca zostaną przydzielone najlepszym niezakwalifikowanym drużynom z każdej grupy Ligi Narodów UEFA. Kraje, w których znajdują się miasta gospodarze, nie będą zakwalifikowane automatycznie. Losowanie grup eliminacji odbędzie się 2 grudnia 2018 w Dublinie. Zatem kolejne duże wyzwania przed biało-czerwonymi. Niech doświadczenia zdobyte podczas mundialu procentują.
(emka)
PO RAZ PIERWSZY W HISTORII NIEMCY ODPADAJĄ!!!

Po raz pierwszy od 1938 roku reprezentacja Niemiec kończy udział w Mundialu tylko na fazie grupowej. Przygodę z rosyjskim mundialem obrońcy mistrzowskiego tytułu rozpoczęli od sensacyjnej porażki 0:1 z Meksykiem. Ich nadzieje odrodziły się niczym feniks z popiołów w ostatniej sekundzie meczu przeciwko Szwecji, kiedy to Kroos zdobył zwycięskiego gola na 2:1. To było jednak wszystko na co stać było Niemców. W swoim ostatnim meczu grupowym nie sprostali Korei Południowej nie potrafiąc zdobyć gola, a tracąc dwie bramki w doliczonym czasie gry. Sensacja mistrzostw oraz smutek i gorycz Niemiec.
(emka)
100 BRAMKA MUNDIALU W ROSJI !!!

W 39/40 meczu (dwa mecze rozgrywane były równocześnie) padła setna bramka rosyjskiego Mundialu. Jej strzelcem był w 15 minucie Lionel Messi.  Idealne, górne podanie z okolic lewej-środkowej argentyńkiej strefy Messi w pełnym biegu idealnie przyjął lewym udem do lewej stopy, którą ułożył sobie piłkę do strzału prawą nogą. Techniczny strzał w pełnym biegu, prawą nogą w długi róg bramki nigeryjskiego bramkarza był nie do obrony.
Piłkarski majstersztyk dla koneserów (i nie tylko). BRAWO!!!
13 dzień mundialu okazał się szczęśliwy dla Messiego.
(emka)
45 lat i 161 dni - najstarszy uczestnik mistrzostw

Kolejna magiczna granica została przekroczona, a dokonał tego bramkarz reprezentacji Egiptu Essam El-Hadary. Występując 25 czerwca w meczu przeciwko Arabii Saudyjskiej miał ukończone 45 lat i 161 dni i stał się tym samym najsarszym zawodnikiem wystepującym  na Mundialu.
El-Hadary jest weteranem swojej drużyny. Rozegrał w reprezentacji Egiptu aż 158 meczów, debiutował w niej 1996 roku i jest jej kapitanem.
(emka)
MECZ OTWARCIA MUNDIALU BIAŁO-CZERWONYCH

To ósmy występ Polski na Mistrzostwach Świata (pierwszy od roku 2006). Po raz ostatni wyszliśmy z grupy w 1986 roku w Meksyku.
Do dzisiejszego dnia reprezentacja polski grała siedem meczów otwarcia na Mistrzostwach Świata. Tylko w jednym meczu Polacy wygrali. Było to w 1974 roku kiedy to pokonali 3:2 Argentynę. W pozostałych meczach zanotowali 3 remisy i 3 porażki. W swoich ostatnich 5 meczach otwarica biało-czerwoni nie strzelili żadnego gola.
Polska przegrała 6 na 8 swoich ostatnich spotkań na Mistrzostwach Świata. Dwa zwycięstwa odnotowaliśmy w dwóch "meczach o honor".
Skład wyjściowy Polski:
Szczęsny - Rybys, Pazdan, Cionek, Piszczek - Grosicki, Zieliński, Krychowiak, Błaszczykowski - Milik, Lewandowski.
Wynik meczu z Senegalem to porażka Polaków 1:2. Statystyki podlicz sam. :-(
(emka)
PIERWSZA CZERWONA KARTKA MISTRZOSTW

Carlos Sanchez (Kolumbia) jest pierwszym piłkarzem, który otrzymał czerwoną kartkę podczas rosyjskich mistrzostw. W 3 minucie meczu pierwszej kolejki gier grupowych w grupie H przeciwko Japonii Kolumbijczyk zatrzymał ręką piłkę zmierzającą do bramki. To pierwsza i na ten moment najszybsza czerwona kartka Mundialu 2018.
Czerwona kartka Sancheza to druga najszybsza tego typu kara w historii mistrzostw świata. Krócej na boisku wytrwał jedynie Jose Alberto Batista, który udział w meczu ze Szkocją w 1984 roku zakończył po ledwie 54 sekundach.
Do kary indywidualnej oczywiście doszła kara drużynowa czyli rzut karny, zamieniony na bramkę przez Kagawę. (opr. emka, źródło www.tvn24.pl)
PAN MUNDIAL.
NIESAMOWITY WYCZYN MEKSYKANINA

Meksykanin Rafael Marquez dołączył do elitarnego grona piłkarzy, którzy wystąpili w pięciu turniejach mistrzostw świata. W niedzielę 39-latek zagrał w zwycięskim 1:0 spotkaniu z Niemcami. Marquez oczywiście jako jedyny zagrał w czterech ostatnich edycjach imprezy. Przed mundialem w Rosji miał na koncie 16 meczów, podobnie jak Argentyńczyk Javier Mascherano (on jednak uzbierał je w trzech imprezach finałowych).

Marquez przeszedł tym samym do historii futbolu. W spotkaniu z Niemcami były piłkarz Barcelony pojawił się na boisku w 74. minucie, w miejsce Andresa Guardado. Tym samym dołączył do Niemca Lothara Matthaeusa (w latach 1982-98) oraz swojego rodaka Antonio Carbajala (1950-66), którzy pojawili się na boisku na pięciu mundialach. Na tylu MŚ był także Włoch Gianluigi Buffon (1998-2014), ale nie zagrał we wszystkich turniejach.
To nie pierwsze niesamowite osiągnięcie Marqueza. Cztery lata temu, podczas mundialu w Brazylii, został on pierwszym piłkarzem, który pełnił funkcję kapitana reprezentacji na czterech imprezach tej rangi. W Rosji już poprawił swój niesamowity rekord. Marquez w reprezentacji swojego kraju zadebiutował 21 lat temu. Od tego czasu zagrał w drużynie narodowej 145 razy i strzelił 18 goli.
"Elitarna Trójaka" mająca na swoim koncie 5 występów na mundialach:
Antonio Carbajal - Meksyk (1950-66)
Lothar Matthaeus - Niemcy (1982-98)
Rafael Marquez - Meksyk (2002-2018)

CRISTIANO RONALDO AUTOREM
51. MUNDIALOWEGO HAT-TRICKA

Do dnia 15 czerwca 2018 roku Cristiano Ronaldo nie strzelił żadnej bramki Hiszpanom. W 4 minucie meczu rozpoczynającego zmagania tych drużyn w grupie B CR7 przełamał wreszcie tę niemoc. Kolejne bramki dołożył w 44 i 88 minucie. Strzelając hat-tricka Hiszpanom Ronaldo został jednocześnie 51 autorem takiego wyczynu w historii mistrzostw świata.
Autorem pierwszego był Amerykanin Bert Patenaude, który na pierwszym mundialu w 1930 roku w Urugwaju zaaplikował trzy trafienia Paragwajowi.
Ronaldo strzelając swojego ierwszego hat-tricka na mistrzostwach świata dołączył tym samym do dwóch swoich rodaków - Eusebio i Paulety - którzy swoje hat-tricki ustrzelili odpowiednio w 1966 i 2002 roku. Pedro Pauleta pozostaje szczególnie w pamięci Polaków, ponieważ to właśnie biało-czerwonym zaaplikował swoje trzy bramki i dołączył w ten sposób do elitarnego klubu, w którym są już Brazylijczyk Leonidas i Anglik Gary Lineker.
Jeżeli natomiast chodzi o Polaków to na liście jest ich trzech: Ernest Wilimowski - 1938 rok, Andrzej Szarmach - 1974 rok i Zbigniew Boniek - 1982 rok.
Tylko czterech graczy dwukrotnie zdobyło co najmniej trzy gole w jednym spotkaniu. Byli to: Węgier Sandor Kocsis, Niemiec Gerd Muller (w ciągu czterech dni w 1970 roku), Argentyńczyk Gabriel Batistuta (na dwóch turniejach) i Francuz Just Fontaine. Ten ostatni dzierży wciąż także rekord w liczbie strzelonych goli na jednym mundialu - 13 w 1958 roku w Szwecji.