Odżywianie w sporcie

Odżywianie jest niezwykle istotnym aspektem treningu sportowego. To właśnie odżywanie sprawia, że mamy siłę i energię potrzebną do biegania, pływania, skakania, jazdy na rowerze itp. Odżywianie bardzo często utożsamiane jest z jedzeniem. Czy rzeczywiście to jest to samo? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się definicjom obu pojęć.


ODŻYWIANIE - proces życiowy polegający na pozyskiwaniu przez organizm składników odżywczych zawartychw pokarmie.


JEDZENIE – po pierwsze jest to pokarm, który wprowadzny jest  do organizmu, by zapewnić mu odpowiednie substancje do działania i budowy, a po drugie to także czynność spożywania pokarmu.


Jak widać jedzenie i odżywienie to nie jest to samo, ale oba procesy są ze sobą ściśle powiązane. Elementem łączącym jedzenie i odżywianie jest proces trawienia. To właśnie w trakcie trawienia organizm pobiera niezbędne składniki odżywcze z jedzenia. Powstaje zatem pytanie, jakich składników potrzebuje organizm i w jaki sposób je pozyskuje. Najprostsza odpowiedź brzmi: organizm potrzebuje energii i siły, a pozyskuje je z jedzenia. Odpowiedź tyleż dobra, co powierzchowna i niewystarczająca. Musimy przyjrzeć się problemowi nieco dogłębniej. Aby zrozumieć to zagadnienie posłużymy się analogią motoryzacyjną.


TANKOWANIE CZY PRODUKCJA


Na początek spójrzmy na samochód. Skomplikowana maszyna z różnymi podzespołami i silnikiem, który tą maszynę porusza. Z czego silnik czerpie energię do pracy? Z paliwa oczywiście. Skąd je wziąć? W przypadku samochodu sprawa jest prosta – jedziemy na stację benzynową i tankujemy paliwo do baku. Jeżeli chcemy wysokiej sprawności i bezawaryjnej pracy silnika paliwo musi być odpowiedniej jakości. I tu znów sprawa jest dość prosta – na stacji wybieramy odpowiedni rodzaj paliwa pamiętając żeby etyliny nie wlać do diesla lub odwrotnie i już. A jak jest z ludzkim organizmem? Tu sprawa jest bardziej złożona i prosta zarazem. Organizm ludzki, jako skomplikowana biomaszyna potrzebuje jak ustaliliśmy zarówno energii jak i siły. Potrzebuje więc paliwa do wytworzenia energii oraz materiału do budowy mięśni (tak właśnie: siła pochodzi z mięśni :-) ). I właśnie tutaj dochodzimy do rozwiązania genialnego w swojej prostocie. Organizm nie potrzebuje stacji do tankowania paliwa, ponieważ jest „rafinerią”, która samodzielnie to paliwo wytwarza i magazynuje. Ba, dużo więcej. Organizm oprócz „rafinerii” to także „fabryka materiałów budowlanych”. Wychodzi zatem na to, że nasz organizm to taki wielozadaniowy kombinat, taki powiedzmy „RA-FI-MA-BUD”, który produkuje niezbędne paliwo i materiały budowlane.  A z czego produkuje? Z tylko jednego surowca, którym jest pożywienie. To właśnie w pożywieniu ukryte są składniki do wytwarzania energii i siły. Nasz samobieżny„RA-FI-MA-BUD” jest znakomicie przystosowany do ich pozyskiwania i przerabiania w trakcie procesu trawienia.

Musimy dowiedzieć się teraz co takiego ukrywa się w surowcu. W tym celu musimy zwyczajnie „pogrzebać” w naszym chlebie powszednim (i nie tylko w chlebie). Nie będziemy robić tego dosłownie, bo wielu mądrych ludzi zrobiło to już wielokrotnie i na tysiące sposobów przed nami. Korzystając z ich doświadczeń wiemy, że główne składniki pożywienia niezbędne do wytworzenia energii i siły to:


- węglowodany

- błonnik pokarmowy

- białka

- tłuszcze

- witaminy i minerały

- woda

czytaj dalej TUTAJ